Jdi na obsah Jdi na menu
 


LABRADORSKÝ RETRÍVR

Obrazek

HISTORIE

Plemeno labradorský retriever (retrívr) pochází z kanadského Newfoundlandu, kde byl původně vyšlechtěn pro pomoc rybářům. Psi pomáhali vytahovat lana a rybářské sítě z ledového moře. Původně se jmenovali St.John's water dog - Vodní pes svatého Jana. Počátkem 19.století se dostalo toto plemeno do Anglie, kde ho vévoda z Malmsbury roku 1887 pojmenoval Labradoský retriever.Obrazek Od počátku se labradoři používali při lovu jako vodní i pozemní přinašeči a jejich citlivý nos se využíval při vyhledávání divokých králíků. Do čech přišel labrador jako služební pes pohraničníků a uchytil se také u českých myslivců. Po roce 89 se stal labrador velmi populárním plemenem a jeho obliba trvá dodnes.

Obrazek

VZHLED

Labrador má širokou hlavu, pevný a svalnatý krk, široký hrudník, silně stavěný trup, krátká tvrdá přiléhavá dvojitá srst, rovný hřbet, vydří ocas. Mezi prsty mají plovací blány. Labrador má hnědé oči, uši vysící podél hlavy. Výška psa v kohoutku je 56-57 cm, feny 54-56 cm. Má tři druhy zbarvení: černá, hnědá a žlutá. Žlutá barva se vyskytuje od světlé smetanové až po liščí červeň. Často se zaměňuje žlutý labrador se zlatým retrívrem. Rozdíl je v tom, že labradoři jsou krátkosrtí, zatímco zlatí (golden) retrívři mají dlouhou srst. Agresivita je u labradorů téměř vyloučena.

Obrazek

POVAHA A VYUŽITÍ

Labradoři jsou velmi klidní, mírumilovní psi, milují vodu, mají velice rozvinutý čich, jsou velmi inteligentní. Protože mají dvojitou přiléhavou srst, jsou odolní proti chladu a mokru a nevadí jim ani koupání ve chladných vodách. Pro jejich inteligenci, snadný výcvik a vynikající čich jsou používáni jako lovečtí, služební psi pro vyhledávání drog a výbušnin a také jako záchranáři. Bývají cvičeni také jako slepečtí či asistenční psi. Povaha labradorů vylučuje, aby se z nich stali hlídači, jsou velmi přátelští a klidně doprovodí lupiče

Obrazek